MRI scanner met patiënt
Archiefbeeld. © Unsplash/ Accuray

Ziekenhuizen mogen sinds december geen ereloonsupplementen meer aanrekenen voor medische scans die tijdens de kantooruren genomen worden. Buiten die uren zijn de supplementen enkel toegestaan wanneer de scan niet dringend is. Intussen zijn er tientallen klachten binnengelopen bij de ziekenfondsen over ziekenhuizen die zich niet aan de regels houden. ‘Dat brengt de toegankelijkheid en betaalbaarheid van deze scans in gedrang.’

Dominic Zehnder

‘Ook wij kregen van onze leden een tiental klachten binnen sinds de afschaffing van de ereloonsupplementen bij zware medische beeldvorming, zoals MRI-scans’, zegt CM-voorzitter Luc Van Gorp. CM nam daarom samen met de andere ziekenfondsen het initiatief om vanuit het Nationaal Intermutualistisch College een brief te versturen naar de ziekenhuizen.

‘Hiermee willen we de ziekenhuizen wijzen op de maatregelen die de minister heeft genomen en de nieuwe wetgeving die sinds 4 december van kracht is. De klachten die we ontvangen van onze leden, geven ons de indruk dat niet alle ziekenhuizen de nieuwe wetgeving even goed naleven.’

Toegankelijkheid en betaalbaarheid in het gedrang

Uit de klachten blijkt dat mensen vaak niet op voorhand worden ingelicht over de supplementen die in rekening worden gebracht. Soms krijgen patiënten het toestemmingsformulier voor pas vlak voor de scan te zien, waardoor er bijna geen weg meer terug is. ‘We maken ons zorgen over de manier waarop de wetgeving wordt omzeild door een aantal ziekenhuizen, want het brengt de toegankelijkheid en betaalbaarheid van deze scans in gedrang’, stelt Van Gorp.

CM wijst erop dat het verplicht is om vooraf op de hoogte gebracht te worden van de bijkomende kosten wanneer een scan buiten de kantooruren gepland wordt. ‘Het is belangrijk dat patiënten ruim op voorhand goed geïnformeerd worden over de gevolgen van de keuze die ze maken. Wanneer vindt de scan plaats? Wordt er dan een supplement aangerekend? En vooral, is er een alternatief?’ Om de patiënt op voorhand goed te kunnen informeren, bezorgden de ziekenfondsen aan de ziekenhuizen een documentsjabloon dat dit mogelijk maakt.

Wanneer mag een ereloonsupplement aangerekend worden?

Een ereloonsupplement is altijd ten laste van de patiënt en wordt dus niet vergoed door je ziekenfonds. Voor een MRI- en CT-scan mag het enkel onder welbepaalde omstandigheden aangerekend worden:
  • Voor niet-dringende scans op weekdagen tussen 18 uur en 8 uur of in het weekend of op een feestdag
  • De scan wordt buiten de kantooruren (maandag tot vrijdag van 8u tot 18u) gepland op jouw uitdrukkelijk verzoek en mét voorafgaande schriftelijke toestemming
  • Je hebt bij het vastleggen van de afspraak duidelijk alle informatie gekregen over de ereloonsupplementen die worden aangerekend en wat het financieel verschil is met een afspraak zonder supplementen
  • Er werd jou ook een afspraak tijdens de kantooruren binnen een redelijke termijn aangeboden
Zet het ziekenhuis jou onder druk om een afspraak buiten de kantooruren in te plannen, ontvang je onvoldoende of geen informatie over de financiële gevolgen van je afspraak of werd er toch een ereloonsupplement aangerekend? Neem dan dienst op met de dienst ledenverdediging van CM.

Meer informatie: www.cm.be/nl/diensten-en-voordelen/ledenverdediging/supplementen-medische-beeldvorming
Visie Nieuwsbrief inschrijven

Blijf op de hoogte via onze nieuwsbrief!

Aanbevolen

De top 3 zorg en gezondheid voor de Vlaming

Visie vroeg duizend Vlamingen hoe ze denken over verschillende maatschappelijk hete hangijzers. Op vlak van zorg en gezondheid spreekt de...
   17 mei 2024

Bouwstenen voor een gezonde buurt

Een gezonde buurt, daar streeft CM naar. Daarom vroeg CM aan inwoners van Vlaamse, en dus ook Limburgse, gemeenten en steden hoe het met hun buurt...
 Limburg  10 mei 2024

'Mens en planeet staan onder immense druk'

‘Wie geeft mensen een stem?’. Op Rerum Novarum uit CM-voorzitter Luc Van Gorp zijn bezorgdheid over de grote druk waaronder mens en planeet staan....
   09 mei 2024

Nieuwe wet legt schuldindustrie aan banden

Voortaan krijgen mensen met een schuldproblematiek sneller hulp als ze hun schulden wel willen, maar niet kunnen afbetalen. Dat moet de...
   08 mei 2024